Psihijatar, neurolog i psihoterapeut, Viktor E. Frankl rodio se 26. ožujka 1905. u Beču, kao drugo od troje djece. Utemeljitelj je psihoterapijskog smjera poznatog pod imenom logoterapija i egzistencijalna analiza.
Njegov interes spram psihologije i psihijatrije počinje već u gimnaziji, i osnažuje se s pojavom Freuda i psihoanalize. Kontinuirano istraživanje o čovjeku malo po malo udaljava ga od Freuda i vodi prema Adleru i njegovoj individualnoj psihologiji, u kojoj vidi veću pomoć za ono što je smatrao ispravnim u shvaćanju čovjeka.
Vremenom sve više dolazi do uvjerenja kako temeljna motivacija ljudskog djelovanja želja za smislom koja proizlazi iz čovjekove duhovne dimenzije. Nju je neophodno uzeti u obzir i u psihoterapijskom tretmanu, jer egzistencijalna i filozofska pitanja dolaze od samih pacijenata kao njihove temeljne potrebe koje, ako ostanu izvan interesa psihoterapeuta, mogu uzrokovati razne psihičke smetnje.
Krajem tridesetih godina prošloga stoljeća, Frankl je sabrao svoje ideje i svoja iskustva pišući svoj prvu knjigu Ärtzliche seelsorge, u kojoj je razvio i objasnio svoje temeljne ideje.
Ta knjiga, nažalost, trebala je čekati kraj Drugoga svjetskog rata kako bi bila objavljena. Prva verzije knjige, zbog deportacije u koncentracijske logore 1942., bila je uništena zajedno s drugim osobnim stvarima prilikom ulaska. Sve do kraja Drugoga svjetskog rat, u četiri koncentracijska logora u koje je bio odveden, mogao je na vlastitoj koži iskusiti i potvrditi temeljne postavke svoje teorije, kao što je ona da čovjek, prije svega ostaloga, čak i u oskudnim uvjetima života, ima potrebu za orijentacijom, za razlogom zbog kojega živjeti i preživjeti.
Po završetku Drugoga svjetskog rata i oslobađanju iz koncentracijskog logora, Frankl nadvladava svoju bol te postaje direktor Bečke neurološke poliklinike, gdje će ostati narednih 25 godina. Svojom rekonstruiranom knjigom “Ärtzliche Seelsorge” (hrvatski prijevod Liječnik i duša) postiže svoju “habilitaciju”, odnosno predavanje na Medicinskom fakultetu u Beču. U roku od 9 dana diktira knjigu “Ein Psychologe erlebt das Konzentrationslager”, koja je kasnije prevedena na engleski jezik i objavljena pod naslovom „Man’s Search for Meaning”. U Hrvatskoj je ova knjiga prva izdanja doživjela pod naslovom Zašto se niste ubili, nakon čega je knjiga izdana pod naslovom Život uvijek ima smisla, a posljednje izdanje te knjige nosi naslov Čovjekovo traganje za smislom. Do 1997. godine prodano je više od 9 milijuna primjeraka ove knjige.
Cjelokupno Franklovo djelovanje obilježilo je strastveno proučavanje misterija čovjeka, kontinuirani dijalog između znanstvenog istraživanja i dubokog osluškivanja osoba s kojima je radio. Njegova posljednja objavljena knjiga je: Man’s search for ultimate Meaning.
Viktor Emil Frankl umro je 02. rujna 1997. u Beču.
Za više informacija: https://www.viktorfrankl.org/biography.html#